Zastosowanie Boraksu

BORAKS (10-ciowodny czteroboran sodu)

(Borax Decahydrate Na2BO4 x 10H2O)

Boraks jest ekologicznym a zarazem bardzo tanim środkiem mającym wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i nie tylko.  

Dostosuj się do poniższych przepisów a na pewno pozbędziesz się problemu przy użyciu uniwersalnego Boraksu.  Używaj rękawiczki gumowe ażeby zapobiec podrażnieniu skóry.

-preparat na mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne insekty
Mrówki i rybiki -zagotować pół szklanki wody z jedną szklanką cukru. Ostudzić i dodać łyżkę stołową Boraksu. Dobrze wymieszać. Uzyskaną galaretkę umieścić np. na płaskich plastykowych pokrywkach w miejscach nawiedzanych przez mrówki.
Karaluchy - zmieszać czubatą łyżkę Boraksu z małą łyżeczką cukru pudru i pozostawić małą kupkę w miejscach nawiedzanych przez karaluchy.
Pchły - miejsca zapchlone posypać Boraksem, pozostawić na kilka godzin, następnie odkurzyć.

-preparat do odstraszania os, szerszeni i innych owadów z rodziny osowatych

Owady osowate- rozpuścić 1 (jedną) porcję boraksu w 9 (dziewięciu) porcjach wody. Uzyskany rozczyn wlać do spryskiwacza po czym obficie spryskać gniazdo niepożądanych owadów. Spryskane gniazdo / miejsce pozostawić na kilkadziesiąt minut do wyschnięcia i ponownie powtórzyć spryskanie. Rozrobiony boraks po wyschnięciu pozostaje na sprykanych owadach, które tego nie lubią i wynoszą się , a następnie giną.

-wybielacz do prania i usuwania plam (np. po winie, herbacie, kawie)
Moczenie-proporcja-jedna czubata łyżka stołowa Boraksu na cztery litry wody.  Dokładnie rozmieszać.  Moczyć ok. 30 minut.
Pranie-Boraks jest doskonałym i bezpiecznym środkiem do prania kolorów. Wystarczy dodać do używanego proszku do prania pół szklanki ( 1 ) Boraksu i wsypać do pralki.      
-likwiduje odór moczu / plamy na wykładzinach podłogowych, dywanach, itp.
Zmieszać Boraks z wodą w celu uzyskania pasty.  Pastę należy wetrzeć gąbką w miejsa plam suchych.  Pozostawić do całkowitego wysuszenia pasty a następnie odkurzyć bardzo dokładnie.  W przypadku plam mokrych należy rozmieszać  pół ( 1 ) szklanki Boraksu z półtora szklanką (1 1) wody i uzyskaną mieszaniną należy polać mokrą plamę.  Osuszyć miejsce przy użyciu suchej gąbki.

-likwiduje odór kociej / psiej uryny w kuwetach (pudełkach z piaskiem)

Boraks jest idealnym a zarazem bezpiecznym środkiem do likwidacji odoru moczu kota / psa załatwiającego się do kuwety.  Dno pustej kuwety należy pokryć równomiernie Boraksem-jedna do dwóch szklanek. Następnie warstwę Boraksu należy pokryć odpowiednią warstwą piasku.  Sposób ten likwiduje nieprzyjemny odór uryny naszych ulubieńcow.

-środek czyszczący wanny, toalety, kafle łazienkowe, zlewy
Zmieszać Boraks z wodą w celu uzyskania gęstej pasty.  Posmarować / czyścić pastą zanieczyszczone miejsca i pozostawić na 15-ście minut.  Zeskrobać po upływie czasu i spłukać gorącą wodą.  Muszla toaletowa-wsypać pół szklanki Boraksu i pozostawić na minimum jedną godzinę.  Wyszorować muszlę szczotką toaletową i spłukać.  
Efekt: czysta i pachnąca muszla toaletowa.
-środek czyszczący i dezynfekujący lodówki i zamrażarki
Rozmieszać dokładnie pełną łyżkę stołową Boraksu z 750 ml wody.  Uzyskaną mieszaniną umyć wnętrze lodówki / zamrażarki.
-likwiduje odór rozlanego skwaszonego mleka
Rozmieszać dokładnie pełną łyżkę stołową Boraksu z 750 ml wody.  Uzyskaną mieszaniną umyć wnętrze lodówki / zamrażarki.
-likwiduje odory pojemników na śmieci
Posypać dno pojemnika na śmieci Boraksem lub umyć pojemnik mieszaniną Boraksu z wodą.
-środek nadający połysk biżuterii ze złota i srebra, sztućcom ze stali nierdzewnej
Zmieszać jedną szklankę Boraksu z 1 szklanki soku cytrynowego w celu uzyskania pasty.  Użyć pastę i gąbkę z szorstką powierzchnią w miejscach zanieczyszczonych.  Pozostawić na kilka minut a następnie spłukać ciepłą wodą.
-środek do mycia porcelany, naczyń, itp.
Napełnić zlew ciepłą wodą i rozpuścić pół szklanki Boraksu.  Umyć naczynia w mieszaninie, a następnie opłukać dokładnie i osuszyć.  
-udrażnia rury ściekowe
Wsypać pół szklanki Boraksu w zablokowaną rurę zlewu, następnie powoli zalać dwoma szklankami gorącej wody.  Pozostawić na 15-ście minut i ponownie spłukać zlew gorąca wodą z kranu.
-topnik do lutowania i spawania